circuit-fantasia.com - кратък построителен курс

СКЕ2005 - РЕСУРСИ

ЛИТЕРАТУРА

Далеч съм от мисълта, че ще черпите основната информация от традиционните книги, но все пак ...

1. Оскар Х. Функционални устройства за обработка на информацията. Технически университет - София, 1998.

Тази книга се води като основен учебник по дисциплината СКЕ, има го в книжарницата на ТУ. В него ще откриете много от схемите, които ще разглеждаме по време на лекциите и ще изследваме в лабораторията. За съжаление, няма да откриете добри обяснения на принципите им на действие. На някои места има грешки в изчертаването на схемите и в текста, задачата ви е сами да ги откриете и коригирате:).

2. Василев В., К. Мечков. Ръководство по изчислителни аналогови устройства и системи. С., Техника, 1991.

А това ръководство ще използваме като основно помагало на лабораторните упражнения по СКЕ (дисциплината "аналогова схемотехника" бешее предшественичка на сегашното СКЕ). Може би го има сред книгите "втора употреба" в книжарницата на ТУ, но ако не го откриете, не се безпокойте (ще сканирам фрагменти от него като pdf файлове и ще ги сложа на сайта). Не се учудвайте като го четете - тогава бях млад асистент и кипях от ентусиазъм и желание за промени (май точно толкова, колкото и сега :).

3. Шойлев Х., М. Михайлов. Сборник от приложни схеми с операционни усилватели. С., Техника, 1981.

Включва множество схеми с операционни усилватели дадени в рецептурна форма. Би било добре, ако имаше и обяснения на принципите на действие на схемите (т.е., не само какво прави конкретната схема, а и как го прави). В края на книгата е направен опит за построяване на по-сложни електронни устройства от по-простите функционални блокчета, дадени в първата част. Повече информация за книгата можете да получите от колегата Шойлев.

4. Шишков А. Полупроводникова техника. С., Техника, 1981.

Една от най-популярните български книги за транзисторни схеми. Чудесно написана и разбираема. Има и по-нови издания в книжарницата на ТУ.

5. Hayes, T.C., and Horowitz. P. 1989. Student manual for the art of electronics. Cambridge university press.

Остроумно и увлекателно написана книга, разкриваща тънкостите на схемотехниката (май това е единствената книга, в която съм открил наченки на оригиналност при представянето на схемните феномени). Написана е от колегата Tom Hayes за занятията му по Physics 123. Уважавам Tom (мисля, че уважението е взаимно) най-вече за това, че има лична философия за дисциплината, която преподава (нещо, което се среща рядко, ама много рядко). Идеята му да покаже по един забавен начин как реагират схемите с обратна връзка на всевъзможни смущения така ме впечатли преди няколко години, че направих специално филмче Strange things, посвeтено на автора.

Тази занимателна книга можете да си купите най-изгодно за около $40 от Amazon.com. В много отношения надминава основната книга The art of electronics, която все още се смята за бестселър, въпреки че представя доста бегло схемите. За ваша радост, вероятно можете да намерите последната книга под името "Исскуство схемотехники" сред книгите "втора употреба" в книжарницата на ТУ. Там вероятно събира праха на последните 10-на години (така ще си спестите почти $55 :)).