начало (СКЕ 2005) - circuit-fantasia.com - кратък построителен курс

Алиса в страната на чудесата (схемотехниката) - doc - Петър Попов - 60б

записки на Иван Коцаков - pdf - rar

СКЕ 2005 - ЛАБОРАТОРНИ ЗАНЯТИЯ

Тази част от сайта създавам с идеята да подпомогнa лабораторните занятия на студентите от групи 56, 57, 58, 59 и 60 на Факултета по компютърни системи и управление (ФКСУ). Тези материали изразяват личната ми гледна точка и не представляват официален документ на Технически университет - София. Материалите в сайта само конкретизират занятията като допълват, но не отменят заданията в лабораторията. Изказвам благодарност към всички студенти, които ме вдъхновяваха и продължават да ме вдъхновяват с активното си участие да развивам този подход в схемотехниката.

 

Уважаеми колеги-студенти,

Точно преди една година, заедно с вашите колеги от гр. 61, 63 и 64, се опитахме с много желание, жар и ентусиазъм да разкрием тайните на схемотехниката в класната стая и в интернет. Сега с вас ще се опитаме да направим същото и в учебната лаборатория. Там ще построяваме последователно реални електронни схеми от по-прости схемни блокчета така, че всяка следваща схема да се базира на предходната. След това ще ги изследваме както със стандартни измервателни средства (функционален генератор, източник на напрежение, аналогови и цифрови волтметри и амперметри, осцилоскопи), така и с помощта на автоматизираната система МИКРОЛАБ. В лабораторията има общо три такива места; четвъртото е "чисто хардуерно" работно място - там има токозахранващи блокове, класически измервателни уреди, набор от "истински" електронни елементи и дори ... поялник (за тези от вас, които могат или имат желание да се научат да запояват).

Желателно е предварително да се запознаете със съдържанието на поредното лабораторно упражнение (за момента упражнение 1). В лабораторията ще имате възможност да избирате експерименти, които ви допадат и са ви интересни. Регистрирайки работата си в лабораторията върху хартия (на ръка), неусетно ще направите и вашия протокол. В него не се изисква (но не се и забранява) информация от общ характер - теоретични сведения, справочни данни, несвързани схеми и др. Протоколите се правят по време на упражнението така, че да отразяват работата на студента и се предават в края на семестъра. Ако желаете, можете да ги оформите красиво, но задължително трябва да присъства и черновата от работата в лабораторията (мисля, че се досещате защо). Можете да изпратите "оригиналите" чрез e-mail, ако намерите начин да ме убедите, че са автентични. Не е ли чудесно всичко това? Тогава ... да го направим!

 


Колеги от групи 56а, 56б, 58а, 58б, 60а и 60б , разгледайте страниците, посветени на миналогодишните групи 61, 63 и 64. За да мога да направя такива страници и за вас, моля да ми изпратите по e-mail списъци на студентите, разделени на подгрупи. Оформете ги като таблици или просто като текстов файл със следните данни: трите имена, фак. номер и допълнителни данни - e-mail, web site, телефон (разбира се, по желание).

 


Накрая искам да отправя един апел към вас: Моля ви, не ме занимавайте (т.е. не ми губете времето) повече с организационни въпроси след първото, встъпително лабораторно упражнение!

Не искам да чувам въпроси от рода на: "Мога ли да си отработя упражнението с тази група?" Да, отговарям ви предварително, можете, ако има достатъчно места. Или "Мога ли да си вземам упражненията с друга група?". Да, можете, стига да има такава възможност... "Мога ли да отсъствам от...?" Можете, ако го отработите ...

Вместо това искам да чувам въпроси от рода на: "Защо като увеличаваме RC колекторният ток не се променя?", "Какво е това динамичен товар?", "Как се прави източник на ток", "Защо като включим червен светодиод паралелно на зелен последният угасва", "Какво е това bootstrapping?" и т.н. (т.е. въпроси по същество, свързани с феномените на електронните схеми). Ще се радвам много да получавам такива въпроси и по e-mail.

 


Очаквам вашите мнения, предложения, въпроси и отговори на адрес cyril@circuit-fantasia.com.

 

eXTReMe Tracker